Yaşamak için kaçışlar 3 kat arttı

İstanbul’da yaşayan Suriyeliler, İstanbul Valiliği’nin 20 Ağustos’a kadar süre tanımasının ardından zorla plastik kelepçe takılarak kentten çıkarılıyor. Bu muameleye maruz kalmak istemeyen mülteciler ise ölüm pahası deniz yoluyla Avrupa ülkelerine göç ediyor. İngiliz Times gazetesi, son haftalarda riskli deniz yolculuklarıyla Türkiye’den Avrupa’ya giden kaçak mültecilerin sayısının üçe katlandığını yazdı. Times gazetesinin Anthee Carassava imzalı haberde, Yunanistan ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) son verileri yer aldı.

21 bin 987 kişi

Bu verilere göre, Ağustos ayında Türkiye’den deniz yoluyla Avrupa’ya giden mültecilerin sayısı bin 570. Aynı sayı geçen yılın aynı döneminde 479’du. Midilli Adası’na sadece bir günde 490 mültecinin gittiği bilgisine yer verilen haberde, 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle Ege Denizi’ni geçen mültecilerin sayısı 21 bin 987. Aynı rakam geçen yılın tümünde 32 bin 494 olarak kaydedildi.

2 bin kişilik kampta 8 bin kişi

Haberde Yunanistan’da 50’den fazla kampta yaklaşık 90 bin kişinin yaşadığı, kampların çoğunda koşulların kötü olduğu hatırlatılıyor. Örneğin Midilli’de halen, 2 bin kişi için inşa edilen bir kampta 8 binden fazla kişi yaşıyor. Haberde, göçmen krizinin tavan yaptığı 2015’te Yunan adalarına her gün 10 bin kişi geçtiğini bu durumun hala aynı noktada olduğu bilgisi paylaşıldı.

Türkiye’nin mülteci politikası

Türkiye hükümetinin mülteci politikasındaki çelişkilere de yer verilen haberde, uzmanlar göçmen sayısındaki artışın Atina ve Ankara arasındaki diplomatik ilişkilerin kötüleşmesinin sonucu olduğunu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enerji meselesi ile bu sorun arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyor olabileceğini söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkiler yıllardır, Ege Denizi’ndeki kıta sahanlığı ve hava sahası sorunları yüzünden gergin. İki ülke 1996’da bir dizi ada üzerindeki hak iddiaları yüzünden savaşın eşiğine gelmişti. Son haftalarda ise Yunanistan, Türkiye’nin bazı ihtilaflı adalar çevresinde petrol ve doğal gaz araması sonrası, Batı’dan destek istemişti” diye kaydedildi.

Yüzlerce mülteci göç yolunda yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek isteyen 320 mülteci jandarma tarafından yakalandı. İnsan tacirleri olduğu belirtilen 3 şüpheli de gözaltına alındı. Koruoba, Korubaşı, Gülpınar ve Bademli sahillerine aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan, Filistin, Suriye, Eritre ve Irak uyruklu 320 göçmen Avrupa’ya geçmek isterken yakalandı. Göçmenler, Ayvacık ilçe Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.