Muhtarlara ‘Kanal İstanbul’ talimatı, Kaftancıoğlu’ndan tepki

Büyükçekmece Kaymakamlığı, 18 mahalle muhtarına Kanal İstanbul ile ilgili “olumsuz yorumlarda bulunmamaları” yönünde talimat verdi. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Atanmışlar seçilmişleri tehdit edemez” diyerek tepki gösterdi.

Kanal İstanbul projesi hakkında Büyükçekmece Kaymakamlığı’nın muhtarlara “konuşmayın” talimatı verdi. Talimatı Twitter hesabından duyuran CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, kaymakamlık tarafından aranana 18 muhtara, “Kanal aleyhine konuşmayın, demeç vermeyin ve sosyal medyada paylaşım yapmayın. Siz devlet adamısınız” dendiğini belirtti.

Barış Yarkadaş’ın paylaşımı şu şekilde: “#Kanalİstanbul aleyhine konuşmak yasaklandı? Büyükçekmece Kaymakamlığı Yazı İşleri yetkilileri 18 muhtarı arayıp ‘Kanal aleyhine konuşmayın, demeç vermeyin ve sosyal medyada paylaşım yapmayın. Siz devlet adamısınız’ dedi. Muhtarlara yönelik bu baskı, iktidarın telaşını gösteriyor.”

Büyükçekmece’deki mahalle muhtarları tarafından paylaşılan bilgiye göre, kaymakamlık yazı işleri müdürlüğü yetkilileri, telefonla aradığı muhtarlara “Kanal İstanbul ile ilgili sosyal medyada olumsuz paylaşımlar yapmayın, itiraz dilekçesi vermeye sakın gitmeyin. Siz devletin temsilcilerisiniz” dedi. Kaymakamlık yetkilileri, 18 mahalle muhtarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinde bu uyarıyı İstanbul Valiliği tarafından kendilerine verilen talimat gereği yaptıklarını da ifade etti.

KAFTANCIOĞLU’NDAN TEPKİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu, “Bir kişi ve çevresindeki yandaş bir grubun kişisel menfaatleri amacıyla ortaya attığı Kanal İstanbul Projesi’nin meşru olmadığı apaçık ortada. Projeden haksız rant elde etme hayali kuranlar dışında hiç kimseye faydası olmayan projeyi bu tür tehditlerle de baskılarla da hayata geçirmenize izin vermeyeceğiz” dedi.

İstanbulluların her türlü engellemeye rağmen haklarını savunmaya devam edeceğini vurgulayan Kaftancıoğlu, muhtarlara yönelik tehdit içeren uyarılara tepki gösterdi. Kaftancıoğlu, “Atanmış memurlar seçilmiş muhtarlarımızı tehdit edemez. Seçilmişlere yönelik baskılarla demokrasi üzerinde vesayet, halk üzerinde tahakküm kurmaktan vazgeçin. Halkla da bilimle de inatlaşmayın. Kanal İstanbul projesi defalarca kez ihanet ettiğiniz İstanbul’u yok etmek, katletmek için yapılan bir cinayet projesidir. İstanbullular da onların oylarıyla seçilen muhtarlar da doğruyu söylemekten, halka rağmen kişisel menfaatleriniz için katletmek istediğiniz bu kenti savunmaktan vazgeçmeyecek” diye konuştu.

MA