Kürtçe eğitim verdiği için mühürlenen okulun hikayesi

Bu yıl 7.’si düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, ‘Her Malek Dibistanek’ adlı belgesel gösterimiyle sona erdi. Belgeseli izlemek için solonu dolduran çok sayıda kişi, ‘Bijî berxwedana zindanan’ sloganını attı.

Diyarbakır’da Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, “Her Malek Dibistanek (Her ev bir okul)” adlı belgesel gösterimiyle sona erdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi ÇandAmed Sinema Salonu’nda gösterilen belgesel filminin gösterimine, TJA üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Saliha Aydeniz ve yöneticilerin yanı sıra Amed Şiir Grubu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile belgesel film takipçileri katıldı.

Her Ev Bir Okul

Film gösteriminde, tecridin sonlandırılması talebiyle Leyla Güven’in başlattığı ve 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemine dikkat çekildi. “Her ev bir okul” filmini izlemek için solonu dolduran çok sayıda kişi filmin başlamasıyla birlikte, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. Anadil varlığımızdır Belgesel katılımcılardan büyük beğeni aldı. Filmin sonunda belgesel yönetmeni ve oyuncular, film hakkında kısa bir açıklama yaptı.

Anadilin önemine vurgu yapan belgesel oyuncularından Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Saliha Aydeniz festivale katkı sunan herkese teşekkür etti. “Her Malek Dibistanek” belgeseli, yasaklı bir dil, mühürlenen bir okul, evlerde anadilde eğitim gören çocuklar ve evlerini okula çeviren aileleri konu alıyor. Yasaklı bir dili yeniden canlandırmaya çalışan insanların öyküsünü anlatıyor. Festivalin son gününde ayrıca Onun Filmi, Şarkıların Gözü, Miraz Söyleşi, Prımas gibi belgesel gösterimi ve söyleşiler de yapıldı.