Kayıp ve tutsak annelerine ithafen Anneler günü mesajı

Bingöl Barosu başkanı Av. Hanifi Budancamanak Kayıp Annneleri ve tutsak annelerine ithafen Anneler günü mesajı yayınladı.

Yapılan açıklamada; Annelerin coplanmadığı, yerlerde sürüklenmediği, sözlü ve fiziki hakaretlere maruz kalmadıkları bir ülke olmamız umuduyla anneler günü kutlu olsun, denildi.

Yapılan açıklama şöyle;

Bir yandan evlatlarının kemiklerini arayan, evlatlarının bir mezarı olsun da mezarlarına bir çiçek bırakıp acılarını az da olsa dindirme çabasında olan  ve bu çabayı yıllardır ülkedeki en demokratik eylem biçimiyle dile getiren kayıp annelerine yönelik pervasız, saygısız ve vicdanları yaralayan yasaklar, hukuk dışı orantısız müdahaleler.

Bir yandan açlık grevindeki çocuklarına dikkat çekmek ve onların hayatta kalması için en doğal annelik içgüdüsüyle barışçıl, şiddet içermeyen demokratik yöntemlerle seslerini, çaresizliklerini kamuoyuna duyurmaya çabalayan annelere yönelik sert, kaba ve insanlık onuruyla bağdaşmayan müdahaleler.

Annelerin gözyaşlarına, çığlıklarına kulak vererek onların taleplerini dinleyerek ve biraz da olsa empati kurarak bu günü anlamlı kılabiliriz. Acılarımızı yarıştırarak değil ortaklaştırarak, paylaşarak dindirebiliriz.Bugünlerde daha çok ahlaka, daha çok adalete, daha çok empati kurmaya ve  birbirimizi dinlemeye acılarımıza merhem olmaya ihtiyacımız var. Annelerin coplanmadığı, yerlerde sürüklenmediği, sözlü ve fiziki hakaretlere maruz kalmadıkları bir ülke olmamız umuduyla anneler günü kutlu olsun.