İmamoğlu, İstanbul vaatlerini açıkladı

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da hayatı kolaylaştıracak çözümler” başlığıyla vaatlerini açıkladı.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da hayatı kolaylaştıracak çözümler” başlığıyla basın açıklaması yaptı.

İmamoğlu, konuşmasında “İstanbul’da halkın değil bir avuç kesimin çıkarları için çalışan bir israf düzeni var” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

16 milyonu hizmetten mahrum bırakan bu israf düzeni inanıyorum ki 2 hafta içinde son bulacak.

Kayırmacılık, verimsizlik dönemi bitecek. Adil, akıcı ve halkçı bir yönetimle İstanbul’u ayağa kaldıracak seferberliği hep birlikte başlatacağız.

Karşımızda tam bir kopyala yapıştır kampanyası var. Çünkü üretemiyorlar. 25 yılda geldikleri nokta bu. Yine de sevinmiyor değilim. Kopyala yapıştır olsa bile halkın gerçek ihtiyaçlarını o kibirli gözlere gösterebildiğimiz için mutluyum.

Öğrenci ulaşımı ve su kullanımında indirimlere giderek ilk adımımızı attık. Ne yazık ki ulaşıma yönelik verdiğim diğer talimatları yerine getirmediler. İstanbulluya kaybettirdiler. Merak etmesinler, az kaldı, biraz daha sabır istiyoruz. Kaybettirdikleri zamanı da telafi ettirecek kadar çok çalışacağız.

ULAŞIM VAATLERİ

12 yaş altı tüm çocuklara ulaşım ücretsiz olacak.

0-4 yaş arası çocuğu olan annelere, İstanbul kocaman bir çocuk kenti. Anneler, 0-4 yaş arası çocuklarıyla ücretsiz dolaşacak.

İlk yarım saat içindeki tüm aktarmalar ücretsiz olacak.

25 yaş altındaki öğrenci olmayan tüm gençlerimize de ulaşımdan yüzde 40 indirimli faydalanmalarını sağlayacağız. O gençlerimiz okumuyorsa da ne yazık ki büyük bir kesimi işsiz. Bizim o insanları hayata katmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

“UCUZ VE SAĞLIKLI GIDA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

İstanbulluları yıllık ortalama 2500 liralık masraftan kurtarmış olacağız.

Yazın ortasında İGDAŞ indiriminden bahsediyorlar. Bugün yapılan indirim aslında tam bir aldatmaca. Bu kent yoksulluğu bu kadar derinden yaşamasa buna gülmemiz gerekir. Ama maalesef ben büyük üzüntü duyuyorum.

Esnafı, pazarcıyı terörist ilan etmenize değdi mi?

İstanbullu aileleri ucuz ve sağlıklı gıdaya eriştirmek öncelikli konularımızdan olacak. Bu iş olağanüstü bir ciddiyet ister. Günlük seçim yatırımlarıyla bu iş çözülmez. Biz bu işe çok ciddi yaklaşacağız.

Bugünkü gıda krizi aslen bir üretim krizidir. İstanbul kendi yakın çevresinden hemen hemen hiç noktasından beslenemiyor. Bu sebeple de gıda fiyatlarını kontrol etme imkanı olamıyor.

Trakya ve Marmara için tarımsal koruma ve üretim planı hazırlayacak tarımsal üretimi verimli hale getirip artıracağız. Tarım alanlarını mutlak koruyacağız. Tüm bölgenin gelecek açısından kurtuluşuna öncülük edeceğiz. Böylelikle içerisinde esnafın, manavın, pazarcının, kooperatifin, belediyelerin yer aldığı üreticiden tüketiciye sağlıklı bir gıda zinciri oluşturacağız. Alıcıyla satıcı arasında akıllı kontrat sistemini kuracağız. Organik tarımı teşvik edeceğiz. Köy pazarlarıyla üreticiden tüketiciye satış sağlayacağız.

Tarımsal üretimi artırırken bir yandan da doğayı koruyacak ve turizmin de o bölgelerde gelişmesini sağlayacağız. Bunu İstanbul’da kentin içinde mümkün olan her yerde yapacağız.

Halkın kent tarımına maksimum katılımını sağlayacağız. İstanbullu toprakla buluşacak, nefes alacak. Sağlıklı gıda meselesi çok önemli, bunu mutlaka çözüme kavuşturacağız. İstanbul’da yaşanan ölümlerin yaklaşık dörtte biri ne yazık ki kanser bunda da ana etken yediğimiz içtiğimiz. Hızlıca Kent Gıda Konseyini kuracağız. Yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşması yönünde politikalar geliştireceğiz. Denetimden İBB sorumlu olacak. İsrafı önleyeceğiz.

KADIN EMEĞİ OFİSİ

İstanbul’da geçim sıkıntısı çeken pek çok ev kadını evden çalışarak ailenin geçimine katkı sağlamaya çalışıyor. Kadın Emeği Ofisiyle sınırlı imkanlarıyla uğraşan tüm kadınlara belediye imkanlarını sonuna kadar açacağız.

Mahalle düzeyinde üretimi gerçekleştireceğiz. Mekan, hibe ve kredi olanaklarını sağlayacağız.

Yoksullukla, işsizlikle mücadele etmek, pahalı yaşamı ucuzlatmak temel hedefimiz.

Annelere 0-4 yaş arası çocuğuyla beraber yani ücretsiz kartı olan kadınlar İBB’nin sosyal tesislerinden de yüzde 40 indirimli olarak faydalanacak.

Kadınların yükünü her alanda hafifletirken çocukları da geleceğe güvenle bakacakları ortamları sağlayacağız. Bu kenti çocuklara geri vereceğiz.

“KREŞ SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

İBB’nin bu topluma hizmet eden bir tane bile kreşi yok. Şimdi herkes kreşten bahsediyor. Ne mutlu bize. Çocukların akranlarıyla oyun oynayabildiği, kadınların zamanının kendine kaldığı bir İstanbul mümkün ve bunu bu şehirde başaracağız. Çocuk sayısı en yüksek ve en yoksul mahallelerde 150 kişilik kreşleri acilen açacağız.

Açacağımız kreşlerde 3 bin kadına doğrudan istihdam olanağı sağlayacağız. Sonrasında İstanbul’da kreş sorununu ortadan kaldıracağız.

Ancak çocuklarımıza yatırım yaparsak, onlara eşit haklar sağlarsak mutlu bir geleceği kurabiliriz.

Bu şehirde Kadıköy’deki çocukla Bağcılar’daki çocuk eşit olanaklara kavuşuncaya kadar bu yolda çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kreşler yeterli değil. Kapalı oyun alanları açacağız. Bilim, sanat merkezleri açacağız. Eğlence ve eğitimi bir araya getirecek, çağdaş bir ortam yaratacağız. Çocukların her türlü kültürel ve sosyal ihtiyacını karşılayacağız. Çocuk kültür sanat merkezleri oluşturacağız. İstanbul’un çocuklarını ezen ve tahrip eden tüm yönlerini değiştireceğiz. Bu kent çocuk eksenli kent kimliğini kazanacak. Çocuklarımıza daha iyi bir geleceğin mümkün olduğunu hazırlamanın mümkün olduğunu biliyorum.

“İSTANBUL ÇOCUK FONU OLUŞTURACAĞIZ”

İstanbul’da çocuk yoksulluğu ve çocuklara yönelik suçları engellemek için seferberlik başlatacağız. İstanbul Çocuk Fonu oluşturacağız. Çocuk Politikaları Daire Başkanlığı kuracağız.

İstanbul’un parası bir avuç insanın zenginleşmesi ya da belli kurum ve vakıflar için değil İstanbullu için harcanacak.

Çocuklar sokakta kalmayacak, sadece oyun oynamak için sokağa çıkacak.

SARAÇHANE GENÇLİK KÜTÜPHANESİ

İstanbul’u gençler için yaşanmaz olmaktan çıkaracağız. Onlara her türlü olanağı sunacağız. Saraçhane Gençlik Kütüphanesi’ni hızlıca hayata geçireceğiz. Belediyeyi gençlerle birlikte yöneteceğiz.

Uygun fiyata nitelikli bir dil eğitimi alma noktasında hazırlıklarımızı yapmış olacağız. Gençlerimize ucuz, dünyanın farklı dillerini öğrenme fırsatı sunacağız. Genç Kart ile toplu taşımadan ve İBB’ye ait tesislerden yüzde 40 indirimli yararlanacaklar. Gençlere yurt ve burs imkanı sağlayacağız. İstanbul, gençlerin içinde yaşamaktan mutluluk duyacağı bir ortama dönüşecek.

Gençlerimiz iş bulma umutlarını kaybetmiş durumda. Her 3 gencin birisi işsiz. Toplam işsizlik oranını tek hanelere düşüreceğiz. Önce bunlar belediyenin işi değil deyip sonra farlı şeyler yapanlar gibi yapmayacağız. İSMEK’lerin kapatılacağı iftirası atılıyor. Biz İSMEK’leri neden kapatalım. Üniversiteye gidememiş gençlerimiz için hızlandırılmış diploma programı açacağız. İstanbul’u kent enstitüleri ile buluşturacağız.

Açlık sınırı altındaki aileler ekmeğe, süte ve damacana suya para harcamayacak. İstanbul koşullarında geçinemeyen her aile bu destekten faydalanacak. Kimsiniz, nesiniz soruları olmaksızın açlık sınırı altındaki her yurttaş bir asgari ücret yardımından faydalanacak. Yardımlar tanıdığa değil, ihtiyacı olana yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tesislerini bir günlüğüne evlenen çiftlerimizin hizmetine sunacağız.

5 DESTEK PAKETİ

5 destek paketimiz var. Yoksulluklamucadele.org’dan ulaşılabilir. Burada Geçim Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi, Evlilik Destek Paketi, Sofra Destek Paketi, İşsizlik Destek Paketinin içeriği yer alıyor.

SURİYELİ MÜLTECİLER HAKKINDA AÇIKLAMA

Herkes için İstanbul yaşanılabilir, erişilebilir bir kent haline gelecek.

Mülteci sorunu İstanbul’un en önemli bir sorunu haline gelmiştir. Bu soruna siyasi polemiklerin ötesinde kalıcı çözümler getirmeliyiz. Resmi rakamlara göre İstanbul’da 500 binden fazla Suriyeli göçmen var. Türkiye’nin her yerinden gelip İstanbul’da tutunmaya çalışan vatandaşlar ile göçmenler arasında gerginliğin arttığını ne yazık ki görüyoruz. Maalesef İBB’nin bu konuda ne bir sözü, ne de bir icraatı olmuştur. Sorunları net olarak tespit önlemler alacağız. Konuyu uluslararası düzleme taşıyacağız. Evlerine dönmeleri için ellerimizden geleni yapacağız.

KÜRTÇE DİL KURSU YANITI

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlamaya başlayan İmamoğlu, “Kürtçe dil kursu programına yer vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu “Kürtçe türküler, şarkılar, bu kültürün parçası. Kürtçe dil konusunda talep olduğu kadar hizmet vereceğiz. Bundan hiç kimse şüphe duymasın” şeklinde yanıtladı.