Göçerlerin yaylalara yolculuğu..

Kuzey Kürdistan’ın güney kentlerinden gelerek Kuzeydeki yaylaları kullanan göçerler, havaların ısınmaya başlamasıyla yayla yolculuğuna başladı.

 

Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Urfa ve Batman gibi sıcak bölgelerdeki kentlerden kışın kalan ve havaların ısınmaya başlamasıyla Bingöl, Erzurum yaylalarına gelmek için zorlu yolculuğa başlayan göçerler, 1 aylık yolculuğun ardından yaylalara ulaşıyorlar.

BİR AYLIK YOLCULUK

Hayvanlarıyla karayolu güzergahlarını kullanarak, yüzlerce kilometrelik yolları, yamaçları, dağları ve bir çok engeli aşarak yaylalara ulaşan göçerler,  yaşamlarını yollarda ve yaylalarda geçiriyor.

Siyasi İktidarın ekonomik programları ve yaşanan kriz nedeniyle geçmiş yıllara oranla hayvancılığa çok fazla önem verilmediğini, insanların daha kolay işlere yöneldiğini anlatan göçerler, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğu için mecburiyetten bu mesleği yaptıklarını belirtiler.

Göçerlerden Feyat Akan, 20 günden beri yolda olduklarını Haniden gelip, Karlıova’ya gideceklerini söyledi.

Bingöl’den geçerken yol güzergahlarında bir süre kaldıktan sonra tekrar yola devam edeceklerini aktaran Akan, “Yolculuğumuz birkaç hafta daha sürecek.ve 2 ailenin 4 bin hayvanı var. Gece gündüz olmak üzere günde 10 kilometre yol gidiyoruz. Biz göçerler olarak yılın büyük kısmını hayvanlarımızla dağda ve yollarda geçiriyoruz.” diye konuşu.

Yolculuğun zorlu geçtiğini ve her yıl yayla kiraladıklarını aktaran Akan, yayla bedeli olarak arazi sahiplerine 100 ile 200 bin lira arasında para verdiklerini söyledi.

YOLLARDA GEÇEN BİR ÖMÜR

Yıllarca sıcak bölgelerden serin bölgelere, serin bölgelerden de sıcak bölgelere yaya olarak hayvanlarıyla yolculuk eden göçerlerin zorlu yolculuğu her yıl düzenli olarak devam ediyor.

Geçimlerini hayvancılık yaparak geçiren göçerler, 6 ay yaylalarda, 6 ayda köylerinde zaman geçiriyor. Göçerler, aylarca süren yolculuklarında birçok zorluklarla karşılaşıyor.

Yollarda ve yaylalarda geçen bir ömürYollarda ve yaylalarda geçen bir ömür