Fotoğrafların gösterildiği savcı: Neye göre kime göre işkence?

İşkence edilerek gözaltına alınan B.Y. adli bir olay gerekçesiyle tutuklandı. Avukatı Berivan Turan, işkence fotoğraflarını gösterdiği savcıdan “Neye göre kime göre işkence?” yanıtını aldı.

Diyarbakır’da 25 Aralık’ta Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) ekibi tarafından işkenceyle gözaltına alınan B.Y. bir günlük gözaltı süresi ardından adliyeye sevk edildi. Uğradığı işkenceden kaynaklı doktor raporu almadan ifade vermeyeceğini belirten B.Y. savcılık ifadesi alınmadan tutukluluğa sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği’nde yenilenen doktor kontrolü talebine ilişkin bir karar oluşturulmadan B.Y. adli bir olaydan dolayı tutukladı.

İŞKENCEYİ GÖRMEDİLER

B.Y.’nin avukatı Berivan Turan, savcılık aşamasında somut ve kuvvetli delillere dayanan işkence iddiasını açığa kavuşturmak için müvekkilinin doktor kontrolünden geçmesine dair talebinin dikkate alınmadığını kaydetti. Turan, herhangi bir işlemin yapılmaması üzerine işkence fotoğraflarını gösterdiği savcının kendisine “Neye göre kime göre işkence?” dediğini aktardı. Doktor raporu talebine karşılık savcılığın müvekkilinin ifadesini almadan tutukluluğa sevk ettiğini belirten Turan, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nin de doktor raporu taleplerine dair bir karar vermeden müvekkili için tutuklama kararı verdiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’da KOM Şube ekibi 25 Aralık’ta adli bir olaydan dolayı işkenceyle B.Y.’yi gözaltına aldı. KOM Şube’ye giden Avukat Berivan Turan’ın müvekkiliyle görüşmesine izin verilmemişti ve görüşmek için ısrar etmeleri üzerine birlikte gittikleri avukat Ö.İ. bir polis memuru tarafından tehdit edilmişti. Daha sonra B.Y.’nin vücudundaki morluklar ve ters kelepçeli olduğu fotoğraflar ortaya çıktı. Ancak B.Y.’nin gördüğü işkencelerin raporlanması için sevk edildiği 2 kamu hastanesi ise gerçeğe aykırı rapor düzenledi.

MA