Diyarbakır’da ‘1’inci Folklor Günü’ etkinliği

Diyarbakır’da Laleş Sanat Evi’nce organize edilen 1’inci Folklor Günü etkinliğinde klamlar seslendirilip, folklor gösterisi sahnelendi.

Diyarbakır’fa faaliyet yürüten Laleş Sanat Evi, “Halay ve zılgıtlarımızla özümüze döneceğiz” sloganıyla 1’inci Folklor Günü düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlemesi planlanan etkinlik, kayyum ataması sonrası Sanat Evi’nin Sur ilçesindeki bahçesinde düzenlenmek zorunda kalındı.

Etkinliğe yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, HDP milletvekilleri Garo Paylan, Feleknas Uca ve Saliha Aydeniz ile yüzlerce kişi katıldı.

Bölgelere ait halk oyunları gösterisi ile başlayan etkinlikte dengbêj divanı kuruldu. Dengbêjler Botan ve Serhat bölgelerine ait  klamlar seslendirdi.

Etkinlikte  kısa bir konuşma yapan Selçuk Mızraklı, “Biz çok zor zamanlar geçirdik ama her geçtiğimiz o zor dönemeçten büyüyerek çıktık, güçlenerek çıktık” dedi.

‘BU HALK RÜŞTÜNÜ İSPATLADI’

Kararlılıklarından ödün vermeden yine kazanacaklarını söyleyen Mızraklı, “Bu halk; 5 No’lu da, Halepçe’de, Ankara’nın orta yerinde, 5 Haziran’da burada etten duvar olarak rüştünü ispatladı” diye konuştu.

Mızraklı’nın konuşmasının ardından Cizre’den gelen dengbêjler Cemalê Mihê ve Rêzanê Batû ile Van’dan gelen dengbêj Ûsiv klamlarını seslendirdi.

Koma Jinên Sûrê’nin sahne alıp, yine İstanbul’dan gelen Gölge Kültür ve Sanat Merkezi folklor ekibinin hünerlerini sergilediği etkinlik, Laleş Sanat Evi’ne bağlı Koma Rêber Serhildan û Koma Amed’in sergilediği halay gösterisi ve katılımcılara plaket takdimi ile son buldu.

Kaynak: Mezoptamya Ajansı