Direnişin 9. günü şarkılarla başladı

Amed’de (Diyarbakır) kayyum darbesine karşı başlatılan oturma eylemi 9’uncu gününde direniş şarkılarıyla başladı.

Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atamasına yönelik tepkiler sürüyor. Amed’de kayyum kararına karşı başlatılan oturma eylemi 9’uncu gününe girdi. Oturma eyleminin olduğu Lise Caddesi polis bariyerleriyle ablukaya alınırken, Amed Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) karşısında bulunan sokak polis araçları ve bariyerlerle yaya ve araç geçişlerine kapatıldı.

Meslek odaları ve sendikalar katılacak
Oturma eylemine çok sayıda Diyarbakırlının yanı sıra HDP’li Milletvekilleri Zeynel Özen, Hasan Özgüneş, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Nimetullah Erdoğmuş, Hişyar Özsoy, Dersim Dağ, Feleknas Uca ve yerine kayyum atanan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı katıldı. Oturma eylemine katılan çocuklar, “Kayyumları değil, çocuk dostu kentler istiyoruz” yazılı dövizler, gençler ise “Biz neden öldük? Suruç, Ankara, Amed” yazılı döviz açtı.

Eylem, kadınların direniş türküleriyle başladı. Oturma eylemine ilerleyen saatlerde TMMOB, KESK, DİSK ve TTB genel başkanlarının katılması bekleniyor.