Dersim’de ‘Gaxan’ kutlaması

Alevilerin kadim geleneği yeni yıl kutlaması olan Gaxan etkinliği kent merkezinde davul zurna eşliğinde kutlandı.

Munzur Akademi tarafından Alevilerin yeni yıl kutlaması olan “Kalo Gaxan” kent merkezinde kutlandı. Geleneğe göre yaşlı bir adam ve gelin kılığına giren bir kadın ile onlara eşlik eden bir yardımcı, davul zurna eşliğinde kent merkezinde oyunlar oynayarak, esnaflardan lokma topladı, yurttaşların yeni yılını kutladı. Çok sayıda yurttaşın ilgi gösterdiği Kalo Gaxan etkinliği renkli görüntüler oluşturdu.

GAXAN KADİM BİR GELENEK

Ardından Seyit Rıza Meydan’ına geçilerek, Kalo Gaxan’a ilişkin paylaşımlarda bulunuldu. Kureyşan Ocağı’ndan Kadir Bulut’un gülbengleriyle Gaxan duası verildi. Gaxan’ın önemine ilişkin bilgi veren Bulut, “Gaxan, eski yılı uğurlama yeni yılı karşılamadır. Kadim bir geleneğimizdir Gaxan. Tarihsel süreçte milattan öncesine kadar yorumlar yapabiliriz. Bizim için önemli olan Gaxan dediğimiz zaman evlerimizde, sokaklarımızda, ocaklarımızda yeni yılın iyi ve güzel olmasıdır. Zalimin, zulmün önüne Ana Fatma’nın leçeğinin perde olmasını temenni ederiz. Biz dağın taşın cümlesinin ruhu olduğuna inanırız. Düzgün Baba yaşıyor ve bizimle birliktedir. Cümle ziyaretler bizlerle birlikte. Bu inanç içerisinde Gaxan’ı karşılarken, eski yılı uğurlarken bütün kusurları oruçla birlikte atardık” dedi.

‘SEYİT RIZA’NIN YOLUNDAYIZ’

Geçtiğimiz haftalarda Seyit Rıza heykelinin kaldırılması yönündeki başvurulara tepki gösteren Bulut, “Bu meydanda olmak çok anlamlı. Son günlerde ecdadlarımızla ilgili yapılan tartışmalar nezdinde Seyit Rıza, 1938’de özellikle Hakka uğurlananların mezarlarının bulunmadığı dönemde biz Gaxan’ımızı onların huzurunda karşılıyoruz. Kim ne derse dersin biz ecdadlarımızın yolunda gitmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra halkın getirdiği lokmalar dağıtılarak, yöresel yemek olan zirfet pay edildi.

MAZGİRT’TE KADINLAR KUTLADI

Öte yandan Dersim’in Mazgirt ilçesi Karabulut (Sörek) köyünde de kadınlar tarafından Gaxan etkinliği yapıldı. Kadınlar köyde bulunan Karaxızır ziyaretine giderek dualar okudu. Ardından yaptıkları lokmaları pay ederek, çerağ yaktı. Kadınlar, yeni yılı kutlayarak, güzelliğe vesile olması temennisinde bulundu. Herkesin kendi köyünde gelenekleri olan Gaxan kutlamasını sürdürmeleri istendi.