Dağın yankısı

Sesi milyonlara ulaştı. Söylediği şarkılar her yaştan insan tarafından ezbere biliniyor. Ritmin sadeliği, sesin duruluğu, duygusu… Sanatçı gerilla Delila’nın şehadetin yıl dönümünde unutulmadı…

PKK Kültür Sanat Komitesi yaşamını yitirilişinin 12. yılında sanatçı gerilla Delila’yı (Şenay Göçer) yaptığı açıklama ile andı. PKK Kültür Sanat Komitesi adına konuşan PKK Kültür Sanat Komitesi Üyesi Tekoşîn Cudî, Delila’nın sanatını ve savaşını birlikte icra ettiğini dile getirdi.

Minnetle anıyorum

Cudî, “Şehit Delila’nın şahadetinin üzerinden 12 yıl geçti, bu vesileyle konuşuyoruz. Ağustos ayında çok değerli arkadaşlarımızı yitirdik. Verdiğimiz her kayıp, yitirdiğimiz her arkadaşımız bıraktığı büyük mirasla büyük öncülükler yaratmıştır. Örneğin Atakan Mahir, Sarı İbrahim, Şevin, Nucan ve son olarak şehit Delila arkadaşlar bizlerin öncülük abideleri, temel mücadele çizgisi olmuşlardır. Bu vesileyle tekrardan yitirdiğimiz, ölümsüzler kervanına katılan bu değerli arkadaşları minnetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek konuşmasına başladı.

Hem gerilla hem sanatçı

Şehit Mizgin ve Şehit Sefkan öncülüğünde gerilalda başlayan kültür sanat çalışmalarının Hozan Serhat, Berçem ve Delila ile devam ettiğini belirten Cudî, Delila’yı ilk dinlediği zamanki hislerini şu şekilde ifade etti: “İlkin Zilan arkadaş adına hazırladığı çalışmayı dinlemiştim, klibi yayınlanmıştı. O zaman kendime demiştim ki; bir kadın hem gerilla hem de sanatçı olarak, bu kadar güzel bir sesin sahibi olabilir. Heval Delila’nın sanatsal çalışmaları hem gerilla olması, komutanlığı, toplumsal direnişe öncülük etmesi olması gereken sanat çalışmaları açısından tam bir çizgi özelliği taşıyor. Şehit Sefkan ve Şehit Mizgin nasıl ki, sanat çalışmalarımızın öncüleri iseler, kültür ve sanat akademilerimiz, okullarımız bu arkadaşların adını taşıyorlarsa Şehit Delila’da bir gerilla komutanı olarak yönünü Bakûrê Kurdistan’a, sıcak mücadele alanlarına dönerek, işgale ve faşizme direnişte hem sanatıyla hem de savaşıyla cevap olmak isteyerek öncülük misyonunu yerine getirmiş, mücadelemizin, kültür ve sanat çalışmalarımızın en önemli timsali olmayı başarmıştır.”

Kadın sanatçıların öncüsü

Delila’nın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik geliştirilen uluslararası komploya cevap olmaya çalıştığını belirten Cudî, yaptığı çalışmalara ilişkin şunları dile getirdi: “Özellikle çalışmalarını özgür kadın mücadelesi üzerine yapmıştır. Kadının güzelliği, kadının yürüttüğü direniş ve direnişteki öncülüğünü mükemmel bir tarzda şarkılarında dile getirmiştir. Bu açıdan kültür ve sanat çalışmaları içerisinde yer alan biz kadınlar Şehit Delila’yı kendimize öncü olarak görüyoruz. Sürecin en ağır olduğu bir dönemde ısrarla Bakûrê Kurdistan’a gitmek istedi ve yola çıktı, doğduğu, büyüdüğü topraklar olan tarihi direnişin merkezi Garzan’a gidecekti. Yoldayken Uludure’de bulunan Kela Memê’de düşmanla çıkan çatışmada toplam 11 arkadaş birlikte düşmana karşı son mermilerine kadar savaşarak ölümsüzler kervanına katıldılar. Bu vesileyle Heval Delila ve beraber şehit düştüğü bütün arkadaşları saygıyla anıyoruz.”

Delila ruhu ile faşizme karşı çıkalım

“Şu an içerisinden geçtiğimiz böylesi tarihi bir süreçte bütün vicdan sahibi sanatçı arkadaşlar Delila’nın sanat ve mücadele kişiliğini örnek alıp faşizme karşı bulundukları her alanda mücadele etmelidirler” diyen Cudî konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Nitekim Önder Apo’nun da dediği gibi halkın sanatçısı, halkın savaşçısıdır. Bunun en güzel örneği Şehit Delila’dır. Hem halkının sanatçısı hem de halkının savaşçısıydı. Şayet bizler bir halkın sanatı icra edeceğiz diyorsak Şehit Delila’yı kendimize örnek almalıyız. Şehit Delila’nın hazırlamış olduğu albüm, klip ve şarkılar bugün milyonlar tarafından dinleniyor. Kim ki kendisine halkın sanatçısıyım diyorsa halkın vicdanını temsil etmek zorundadır. Bundan dolayı halkın vicdanının temsilcisi olan ve bunun için mücadele eden Delila’nın mirasına, açtığı yola, direniş ruhuna sahip çıkmalıdır. Özellikle kadın ve genç sanatçılar bu ruhla sanatlarının icra etmelidirler. Hangi halktan olursa olsun tüm sanatçılar faşizme karşı mücadelede Delila’nın ruhuyla harekete geçmelidirler. Bu vesileyle tüm demokrat, dost, vidan sahibi, yurtsever sanatçılara sesleniyorum bu süreç sanatçı olabilmenin sürecidir. Halkın sanatımızı onaylayabileceği bir süreçtir. Kesinlikle Şehit Mizgin’in, Şehit Sefkan ve Delila’nın ruhuyla tecridi kıracağız, faşizmi yıkacağız ve Kürdistan’ı özgürleştireceğiz.”