CHP: Davutoğlu’nun sarf ettiği sözler araştırılsın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşananlarla ilgili sarf ettiği sözlerin araştırılması için komisyon kurulmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2015 7 Haziran ve 1 Kasım sürecinde yaşanan saldırıların ve ülke içindeki yaşanan gelişmelerin bu saldırılar ile ilgili bağlantılarının araştırılıp ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından verilen araştırma önergesinin gerekçesinde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşananlarla ilgili “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz” beyanları hatırlatıldı.

‘Karanlık bir sır olarak kalmıştır’

Kurulacak olan Araştırma Komisyonu ile 2015 tarihinde belirtilen süre aralığında yaşanan gelişmelerin hem güvenlik hem de siyasi boyutunun araştırılmasının amaçlandığı önergenin gerekçesinde, şunlar ifade edildi: “Siyasi tarihimizin en olağanüstü ve en karanlık dönemlerinden biri olan 7 Haziran ve 1 Kasım süreçlerinde yaşanan birçok gelişme bugün halen tam olarak aydınlığa kavuşturulamamıştır. Özellikle Suruç, Ceylanpınar ve 10 Ekim Ankara Gar saldırıları ile ilgili birçok konu kamuoyunun vicdanını sorgulayan karanlık bir sır olarak kalmıştır. Bu dönem yaşanan gelişmeler aynı zamanda ülke siyasi tarihini derinden etkilemiş, Türkiye siyasi tarihinde önemli değişikliklerin ve kırılmaların açığa çıkmasına vesile olmuştur.”

Bu dönemi “Türkiye’nin 1980 sonrası en büyük güvenlik zafiyeti yaşadığı dönem” olarak anıldığı belirtilen Ağababa, farklı saldırılarda toplamda 694 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

DAİŞ’in Türkiye’deki varlığına dikkat çeken rapor ve uyarıların hükümet yetkililerince dikkate alınmadığı belirtilen gerekçede şu ifadelere yer verildi: “Bu süreçte yaşanan saldırılar aynı zamanda ülkenin siyasi atmosferini yakından etkilemiş ve ülkede farklı siyasal gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. 7 Haziran ve 1 Kasım süreçleri aralığında yaşanan olağanüstü olayların neticesinde siyasi tarihi boyunca ilk kez tek başına iktidar kuramayan AKP’nin yeniden erken bir seçim ile tekrar iktidara gelmesini sağlamış, ardından dönemin başbakanı Davutoğlu’nun görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, 7 Haziran seçim süreci ile başlayan 1 Kasım erken seçim süreci ile geçen süreçte tarihinin en kritik siyasi eşiğini geçirmiş, 15 Temmuz askeri darbe girişimi ve ardından 16 Nisan referandumundan sonra ülkenin 95 yıllık yönetim rejimi değişerek Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiştir. Kurulacak olan Araştırma Komisyonu ile 2015 tarihinde belirtilen süre aralığında yaşanan gelişmelerin gerek güvenlik gerekse de siyasi boyutunun tüm yönleri ile araştırılıp aydınlığa kavuşturulması amaçlanmıştır.

‘Davutoğlu bildiklerini açıklasın’

Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi, AKP içindeki kimi yetkili makamlardır. Ve apaçık, 7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının, sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir. Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır. Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri, ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir. Derin AKP’de çözülme başladığını görüyoruz. 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemidir. Bu nedenle bahsedilen süreçte yaşanan tüm olayların hem güvenlik hem de siyasi boyutlarıyla aydınlatılması gerekmektedir. Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu ülkeye Başbakanlık etmiş bir insanın, hala 82 milyon insana karşı sorumluluğu var, bunu unutmamasını gereğini yapmasını bekliyoruz.”