Bingöl’deki fuhuş çetesinin kimliği netleşiyor!

Bingöl, büyük çapta yankı uyandıran “Fuhuş, şantaj ve tefecilik operasyonunu konuşuyor. Gözaltına alınanların kimlik bilgileri ortaya çıkarken, Bingöl halkı Adil bir yargılanmanın yapılacağını öngörmüyor.

25 Haziran sabahı onlarca farklı adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarda 31 kişi gözaltına alınmıştı. Valilik tarafından yapılan açıklama operasyonunun “fuhuşa aracılık etmek ve gizli kamera görüntüleriyle şantaj yapmak “ olarak açıklandı. Ancak açıklanmayan bir şey vardı çetenin 2006’dan beri resmî bir şirket gibi” Bingöl’de faaliyet göstermeseydi. Gülustan Bulut ve Fevzi Köslü’nün liderliğindeki  suç örgütünün içerisinde; AKP’li Bingöl belediyesinde başkan yardımcılığı yapan Muhittin Bukan, Uzman Çavuş Ersin Yıldız, uzun yıllardır koruculuk yapan Ahmet Varan ile birlikte Hizbullah davasında bir süre cezaevinde yatan Mehmet Tekgöçen’in , AKP ve MHP üyesi ile kamu kuruluşlarında görevli kişilerin halen gözaltında olması bazı ipuçlarını vermişti.

GÖRÜNTÜLERİ EMNİYETE BİLDİREN GARSON İŞTEN ÇIKARILMIŞ

Gazeteci Hayri Demir, sosyal medyadaki hesabında yer verdiği; “yıllar önce bir restaurantta çalışan garsonun , bu görüntüleri emniyete götürdükten sonra işten çıkartıldığı iddiasıydı.” Yıllar sonra yapılan bu operasyonu da manidar olarak tanımladı.

FUHUŞ, ŞANTAJ VE TEFECİLİK!

Bingöl halkından edindiğimiz izlenimlerde; 25 Haziran’daki Fuhuş ve şantaj çetesine yapılan operasyonda gözaltına alınan 31 kişinin , 27 Haziran’da Tefecilik, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olmak, örgüte yardım etmek, nitelikli yağma, tefecilik ve suçtan elde edilen mal varlığı değerinin aklanması olaylarına karışan 13 şüphelinin birbirinden bağımsız olmadığı yönündeydi.

Küçük bir kentte, bu çaptaki büyük bir suç organizasyonu kurmak ve yönetmek “Siyasilerin ve kolluk güçlerinin desteği” olmadan uzun süre sürdürmek imkansız”  fikri, tüm Bingöl halkında edinmişti.

FEYZİ BERDİBEK FUHUŞUN NERESİNDE?

3.Nisan İstanbul’daki barbie operasyonunda aralarında ünlülerin bulunduğu, 23 Kadın ve onları fuhuşa teşvik etmekle suçlanan 4 kişi gözaltına alınırken, MHP kökenli, TBMM idari amiri ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek’in telefonda “fuhuş pazarlığı” yaptığı ortaya çıkmış, durum mahkemeye intikal etmişti.

Yıllar sonra bu kez Bingöl’deki fuhuş ve şantaj çetesinde, adı geçen AKP ve MHP’li siyasilerin, Berdibek’le olan teması merak edilen konular arasında, Hem yerel yönetimlerde iktidar partisinin bulunması hemde Bingöl Milletvekili sıfatı nedeniyle “kentte yaşanan her türlü olaylardan sorumlu” olarak ön planda gözüken isimlerden.

LİSTELERDEKİ USÜLSÜZLÜK

Bingöl Valiliği tarafından operasyonun ilk gününde, “fuhuşa aracılık etmek, gizli kamera görüntüleri ile  şantaj yapmak” suçlamaları ile gözaltına alınan 31 kişilik listede yer alan isimler, kontrol amaçlı hasteneye götürülerken iddialara göre Hastanedeki memurların işgüzarlığı, kimi iddialar ise bilinçli olarak, “şüphelilerin toplumda rencide etmek” için yayıldığı öne sürüldü.

Ertesi gün ise  Fuhuş ve çete örgütüne , 2.Dalga operasyonu adıyla bazı basın organlarındaki haberde 47 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. Daha sonra da gözaltına alınan bu şüphelilerin yine farklı ellerden isim listeleri yayınlandı.

Yayınlanan listelere, hastanedeki hastalarında isimleri eklenirken 70 yaşındaki bir Kadın ile Nurullah Gürbüz ismindeki iki yurttaş da bu konuda mağdur edildi. Gürbüz;konuyla ilgili Hastahane yönetimine dava açacağını söyledi.  Bingöl Baro başkanı Hanifi Budancamanak’da yazılı bir açıklama yaparak isimlerin yayınlanması etik olarak doğru olmadığını ve şüphelilerin dava açma hakkı tanıdığı için suç teşkil eder, yorumunda bulundu. Budancamanak’ın açıklaması hukuk bazında önemiydi lakin “Devletten hesap sorulmaz” şeklinde algılandı.