Beşiktaş’ta polis engeline rağmen ‘kayyum’ protestosu

Sendika ve meslek odalarının kayyum işgalini polisin engelline rağmen kayyumu protesto etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB), Beşiktaş’ta Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesini protesto etmek için yapmak istediği oturma eylemi polisler tarafından engellendi.

HDP VE CHP’Lİ VEKİLLER DE KATILDI

Barbaros Parkı’nda bir araya gelen sendika ve meslek odalarına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gurp Başkanvekili Saruhan Oluç, milletvekilleri Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Ahmet Şık, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.
Barbaros Parkı’nda bir araya gelip açıklama yaparak oturma eylemi düzenlemek isteyen kitleye polis engel oldu. Polisin engeli üzerine vekiller oturma eylemine geçerken, halk alandan çıkarıldı.
Açıklamanın yapılacağı alan polis tarafından emniyet şeridiyle kapatılırken, kitlenin alana girişi polis tarafından engellendi. Bunun üzerine sendika yetkilileri ile polis arasında görüşmeler yapıldı.

‘BİRLİKTE KAZANDIK; ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ’

Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapıldı. Açıklamayı DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı yaptı. Amed, Mardin ve Van’da halkın iradesine darbe vurulduğunu ve bunu asla kabul etmeyeceklerini belirten Saygılı, 31 Mart seçimlerinden sonra seçimin iptal edilip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandığını, buna karşı 23 Haziran’da kenetlenip kayyumu gönderdiklerini söyledi. Saygılı, dün İstanbul için verdikleri mücadelenin bugün Diyarbakır, Mardin ve Van için vereceklerini söyledi. Polis ablukasına tepki gösteren Saygılı, bu baskı ve sindirme politikasına boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Açıklama, “Birlikte kazandık birlikte savunacağız” ve “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganlarıyla son buldu.

VEKİLLERE POLİS ABLUKASI

Açıklamanın ardından kitle alandan uzaklaşırken, alanda bulunan milletvekilleri parkta oturma eylemine geçti. Oturma eylemindeki vekillerin etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Alan dışında kalan halk, vekillerin bulunduğu bölgeye girmek istedi ancak polis tarafından engellendi.

‘BU HALK BOYUN EĞMEZ!’

Oturma eyleminde bulunan vekiller burada kısa bir açıklama yaptı. Açıklamayı yapan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Nasıl İstanbul’da hukuksuzluk yapıldıysa Mardin, Diyarbakır ve Van’da aynı hukuksuzluk devam ediyor. İktidar anayasa, hak hukuk tanımıyor. Kendi iradelerine sahip çıkan halk en vahşi şekilde engelleniyor. İktidar bu saldırıları en küçük tepki gösteren herkese yapıyor. Baskı politikaları ile iktidarlarının devam edeceğini sanıyor. Baskı bu politikalar ile bu ülkeyi yönetemezsiniz. Bu halk bu baskılara boyun eğmiyor ve kendi iradesine sahip çıkıyor” dedi.

‘ASIL SİZ GERİ ÇEKİLECEKSİNİZ!’

Kadın cinayetlerine de dikkat çeken Gülüm, “Kadın kurumlara saldırıyorsunuz dün kadınlar katledildi ve katledilmeye devam ediyor. İşte eşbaşkanlık kurumumuz tam da kadına dönük şiddeti engellemek için kuruldu. Kadın-erkek eşitliğini var eden kazanımlarımızı engellemenize izin vermeyeceğiz. Haklarımızın iradesine nasıl sahip çıkıyorsak, eşbaşkanlığa da sahip çıkacağız. Biz buradayız, bir yere gitmiyoruz, haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Geri çekilecek olan sizsiniz. Demokrasiyi hukuku size uygulatacağız” diye belirtti.

‘KÜRTLERE DARBE!’

Ardından söz alan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polisin engellemesine tepki gösterdi. Tanrıkulu, “Kayyum AKP’nin simgesi haline geldi. KHK ile kayyum getirilmişse de hukuka uygun değildir. Bu saldırı Kürtlerin tercihine bir darbedir. Buna razı olamayacağız” dedi.
Oturma eyleminin ardından vekiller, “Birlikte kazandık, birlikte savunacağız” sloganı attı. Vekillerin eylemi bir süre daha devam ettikten sonra alkış ve sloganlarla son buldu.

Kaynak: ANF