Besicilerin koyun kırkma mesaisi başladı

BİNGÖL- Havaların ısınmaya başlamasıyla Kuzey Kürdistan’ın farklı kentlerinden Bingöl’deki yaylalara gelen besiciler, yaylaları şenlendirdi.

Zorlu geçen kış mevsiminin ardından bölgedeki yaylalara yerleşen besiciler, koyunlarını kırkmaya başladı. Koyunların kırkılma mevsiminin gelmesiyle yaylacılar, bugünlerde tatlı bir telaş içerisinde.

Geçimlerini hayvancılık yaparak sürdüren besiciler, kış mevsiminin ardından Bingöl’deki yaylara yaklaşık 2 ay süren zorlu yolculuğun ardından yerleşti. Bir yandan koyunlarını güden, diğer yandan da gelir elde etmek için makaslarla koyunlarını kırkmaya başladı. Yaylalarda koyun kırkma mesaisi başladı. Özelikle Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Batman gibi sıcak bölgelerden gelen besicilerin en çok Bingöl yaylalarını tercih etmesi, dikkat çekiyor. Koyunların Kırkma işlemi ustalıkla yapılıyor. Kırkılacak koyunlar seçiliyor, zarar gelmemesi için hayvanların ayakları bağlanıyor. Özel bir makasla önce ayaklar, sonra sırt ve karın bölgeleri kırkılıyor. Kırkılan yünler ihtiyaca göre değerlendiriliyor.

Kent Haber