Baran Serhat son yolculuğuna uğurlandı

Rojava halkları, MLKP MK üyesi ve Rojava Temsilcisi Bayram Namaz’ı (Baran Serhat) son yolculuğuna “İntikam” sözüyle uğurlandı.

Binlerce kişi Baran Serhat’ın cenazesinin bulunduğu Serekaniye’deki Roj hastanesinin önünde sabah saatlerinde bir araya geldi.

Kürt, Arap, Süryani, Asuri halkları, Ermeni, Türkmen halkları Rojava devriminin savunması ve inşasında büyük emek harcayan Baran Serhat için son görevini yerine getirdi.

Uğurlama törenine MLKP, TKP/ML ve YPG/YPJ savaşçılarının yanı sıra Türkiye devrimci hareketinden savaşçılar da katıldı.

Hastanenin önünde Baran Serhat’ın yazıp bestelediği şarkılar kendi sesinden dinletildi.

Rojava halkları, ellerinde bayrak ve flamalarla, Baran Serhat’ın cenazesinin geçişine eşlik etmek için bekledi.

Baran Serhat’ın cenazesi, “Şehid namirin” sloganları, zılgıtlar ve kendi şarkıları eşliğinde hastaneden çıkarıldı.

Binlerce kişi Serhat’ın naaşına eşlik etti.

Serekaniye esnafı kepenk kapattı.

MLKP’nin Rojava’daki ilk şehidi olan Serkan Tosun için yazıp bestelediği şarkı kendi sesinden dinletildi. Serkan Tosun, Serekaniye savunması sırasında 14 Eylül 2013 tarihinde ölümsüzleşmişti.

Uzun bir yürüyüşün ardından Baran Serhat’ın naaşı şehitliğe götürüldü.

Baran Serhat’ın naaşını şehitlikte savaşçılar karşıladı. Ardından saygı duruşunda bulundu.

Şehit Aileleri Kurumu adına yapılan konuşmada, Baran Serhat şahsında tüm ölümsüzleşenler selamlandı, Serhat’ın ailesi ve yoldaşlarına başsağlığı dilendi.

‘İNTİKAMINI ALACAĞIZ’

MLKP adına Viyan İsyan konuştu.  Baran Serhat’ın mücadelesini anlatan Viyan İsyan, Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun kuruluşunda yer aldığını belirtti, “Dünyanın birçok yerinde savaşçı, bu tabura gelerek, devrimin savunulmasına katıldı” dedi.

Baran Serhat’ın “yurtsever sosyalist” olarak Kürdistan’ın dört parçasında mücadele ettiğini belirten Viyan İsyan, “Kürdistan O’nun yüreğindeydi” diye konuştu.

Baran Serhat’ın HBDH’ın kuruluşunda da yer aldığına dikkat çeken Viyan İsyan, “Halkların özgürlük mücadelemizi her yerde sürdürdü. Bütün halkların mücadelesini yükseltmesini çağrısını yapıyoruz. Çünkü Baran Serhat bunun için mücadele etti” dedi.

“Coşkusu ve kararlılığı ile herkesi etrafında topladı” diyen Viyan İsyan şöyle konuştu: “O her şeyin çözümünü bulurdu. Umudunu herkese yayardı. O’nun sureti MLKP’nin de yüzüdür. O’nun umudu, MLKP’nin de umududur. Faşist Türk devleti bilsin ki, binlerce savaşçı Baran Serhat’ın intikamını almak için hazırdır. Biz Baran Serhat’ın savaşçılarıyız. O’nun naaşı önünde söz veriyoruz, intikamını alacağız.”

YPG/YPJ adına Welid Serekaniye açıklama yaptı. Baran Serhat’ın dört parça Kürdistan’ın özgürlüğü için mücadele ettiğini belirten Welid Serekaniye, şöyle konuştu: “Türk devleti amacına ulaşamayacak. Mücadele yoldaşları olarak eşitlik, özgürlük mücadelesini büyüteceğiz. Baran Serhat, Rojava devriminin savunmasında yerini aldı. Bütün ezilenlerin özgürlüğü, eşitliği için mücadeleyi sürdürdü. Onun yolu yolumuzdur. Onun umudu gerçekleşecek. DAİŞ’i yok ettik. Baran  Serhat’ı katledenlere YPG/YPJ/ QSD olarak yanıt vereceğiz. Rüstem Cudi alanı savaşçıları olarak Baran Serhat’ın mücadelesini büyüteceğimizin sözünü veriyoruz.”

AİLESİ: GENİŞ AİLEMİZİN, YOLDAŞLARININ BAŞI SAĞOLSUN

Uğurlama törenine Baran Serhat’ın ailesimesaj gönderdi. “Geniş ailemizin, yoldaşlarının, partimizin başı sağolsun” diyen Namaz ailesi, şunları belirtti: “O devrimci bir yaşamı seçti. 30 yıl mücadelesini sürdürdü. Onun yeri kolay doldurulmayacak. İşkencelerden başı hep dik çıktı. En son hapishaneden çıktıktan sonra eve geldi ve bir gece evden çıktı. Mücadelenin içinde olduğunu biliyorduk. Düşmanın karşısında hiç ağlamadık. Bundan sonra da ağlamayacağız. Ondan güç alacağız. O sürekli başımızın üzerinde olacak.”

MLKP Rojava Örgütü adına İmat Serekaniye konuştu. “O’nun intikamını alacağız” diyen İmat Serekaniye, “Baran Serhat hiç bir zaman boğun eğledi. Burada binlerce Baran Serhat var. Buradan AKP faşizmine sesleniyoruz, intikamını alacağız” dedi.

‘BİNLERCE BARAN SERHAD VAR’

TKP ML/TİKKO adına Cemil Amed konuştu. “Baran Serhat’ın şahadeti Rojava ve Ortadoğu halklarına kutlu olsun” diyen Cemil Amed, “O’nun kimliği devrimciydi. Düşmanları karşısında başını eğmedi. Büyük bir kahramanlık örneği sergiledi. Baran Serhat ve tüm şehitlerimize söz veriyoruz. Kanımızın son damlasına kadar onurlu mücadelesini bırakmayacağız” dedi.

DKP/Birlik adına Ceren Güneş de yaptığı konuşmada, “Faşist Türk devleti bilsin ki, o sınıra çeteleri ile donattığı duvarlar nafiledir. O duvarın iki tarafında binlerce özgürlük savaşçısı vardır. Ölümsüzlere sözümüz olsun, düşlerini yarım bırakmayacağız. Vakit direniş vaktidir, faşizmi ezme vaktidir. Sömürgeci faşist devleti, Baran Serhat’larca yıkma vaktidir” diye konuştu.

DKB/BÖG adına Tufan Keleş konuştu. “Birleşik devrimin öncü komutanlarından biriydi” diyen Tufan Keleş, şunları söyledi: “Rojava devriminin zaferi Baran Serhatlarla kazanılmıştır, Ulaş Bayraktar ve Rubar Ozanyanlarla kazanılmıştır. Burada binlerce Baran Serhat vardır. Türkiye’de faşizmi yıkmak için büyük bir savaşa hazırlanıyoruz. Faşizmi yıkacağız.”

Asuri Meclisi ve Asuri Şehit Aileleri Kurumuadına da konuşmalar yapıldı. Baran Serhat’ın bedel ödemekten çekinmediğini belirten Asuri halkı, “O’nu ve mücadelesini asla unutmayacağız” dedi.

SYPG adına Muhamed Muhammed Qasem de yaptığı konuşmada, “Rojava devriminin ileriye taşınması için mücadele yürüttü. O bizim öğretmenimizdi. Türkmenlerin, Asurilerin, Ermenilerin öğretmeniydi. Rojava devriminin komünist bir devrime taşınması için mücadele ediyordu. Onun fikirlerinin takipçisiyiz, sosyalizm ve komünizm mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

Heyet El Tensiq’in gönderdiği mesaj okundu.

Baran Serhat’ın “şehadet belgesi” Beritan Asya tarafından Serekaniyeli Halit ve Rojin ailesine verildi.

Halit Serekaniye, Baran Serhat’ın uzun süredir tanıdığını hatırlattı, “Bana ‘dayı’ derdi. Ben O’nun dayısıyım. Bugün yoldaşıyım. Rojava Kürdistan halkı olarak, Baran Serhat’ın ailesiyiz. O’nun özgür ve sosyalist Kürdistan düşü vardı. Bu düş, bizim de düşümüzdür” dedi.

Konuşmaların ardından Baran Serhat, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın MLKP, Yaşasın YPG/YPJ” sloganlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.