“AKP’de çürüme başladı”

AKP içindeki çekişme derinleşiyor. Erdoğan Davutoğlu’nu ihraç sinyali verdi, Gül’ü AKP’li saymadı, neşter seçim sonrası dedi. AKP’ye ‘içeriden’ ise İslami geleneği, ahlakı, insani değerleri çürütme eleştirisi yapılıyor

Yerel seçimden yenilgi ile çıkan AKP-MHP ittifakı ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu yenilgiyi örtmek için İstanbul seçimlerini YSK eliyle yenilediği değerlendirmeleri yapılırken, AKP içindeki çatlaklar ise boyut değiştiriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasi eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül ekibini tasfiye ve ihraç planı yaptığı kaydediliyor. Öte yandan AKP içinde iktidar biçiminin ahlaki erozyon yarattığı eleştirileri de artıyor.

‘Hele bayram geçsin’

Cumhuriyet’in kulis haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin MKYK toplantısında YSK’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararını eleştirenlere sert tepki gösterdi. Erdoğan’ın “Ahmet Bey ise eski başbakanımız, onların yaptığı açıklamaları anlıyorum. Ama partimizin içinden arkadaşlarımızın hele ki parti yönetimindeki arkadaşlarımızın yaptığı paylaşımları anlamıyorum. Madem böyle düşünüyorlarsa arzu ediyorlarsa istifa etsinler” dediği belirtiliyor. Erdoğan’ın yönetimdeki arkadaşlarımız sözü ile MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu’nu kastettiği belirtiliyor. Yeneroğlu, YSK’nin kararını eleştirmişti. Erdoğan’ın, toplantıda ayrıca Abdullah Gül’ün AKP kurucusu olmadığını, konunun yanlış bilindiğini, Gül’ün cumhurbaşkanı olmasıyla parti üyeliğinin düştüğünü, cumhurbaşkanlığından sonra da partiye üye olmadığını söylediği belirtiliyor. Erdoğan’ın ihraç ve tasfiye için “Hele bir ramazan ve bayram geçsin” dediği belirtiliyor.

Davutoğlu ihraç mı?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi de, Davutoğlu’nun AKP’den ihraç edilebileceğini yazdı. Selvi de ihraç için Ramazan ayının sonrasını işaret etti. Davutoğlu geçtiğimiz gün basına açık konuşmasında, “Gün gelir hesap günü defterler açıldığında kimin o mirasa sahip çıktığı görülür, kimin ihanet ettiği görülür. Kimin o miras için neleri terk ettiği, kimin de o mirası neredeyse ötekileştirecek şekilde şahsi menfaatler peşinde koştuğu görülür” diyerek AKP yönetiminden gelen ihanet ithamlarına cevap vermişti. Gül ve Davutoğlu, YSK kararını eleştirmişti. Akit yazarı Abdurrahman Dilipak da AKP içindeki çürümeye işaret ederek, “Reisin yakınındakiler reisi kötü şekilde harcadı” diye yazdı. GENAR Araştırma Şirketi Başkanıİhsan Aktaş da iptal kararından sonra yaşananlar için “Gül ve Davutoğlu’nun tutumunu aşan, daha derin bir problemle karşı karşıyayız” dedi.