17 Yaşındakı kız, beşinci kattan atlayarak intihar etti

Sevgi Evlerinde kaldığı öğrenilen 17 yaşındaki lise öğrencisi H.Y (k), Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesindeki bir apartmanın beşinci katından atlayarak intihar etti.

Cumartesi günün akşam saatlerinde yaşanan intihar olayında, sevgi evlerinde kaldığı öğrenilen 17 yaşındaki lise öğrencisi H.Y’nin Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesindeki bir apartmanın beşinci katındaki daireden atlayarak intihar ettiği öğrenildi. İntihar olayının ardından bazı sosyal medya hesaplarından çeşitli iddialar gündeme getirildi. İntihar eden kızın 20 yaşında üniversite öğrencisi olduğu iddiaları yayılırken, intihar eden kızın 17 yaşında sevgi evlerinde kalan lise öğrencisi olduğu bilgisi edinildi. Sosyal medyada ortaya atılan iddiaların ardından ilgili kurumların açıklama yapması bekleniyor.

Bingöl’deki intihar girişimlerinin çok yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar, çoğunluğu kadın 18-30 yaş arasındaki gençlerin intiharı düşündüklerini, intihara teşebbüs eden gençlerin aile içi şiddet ve kendilerine uygulanan başarı baskısı gibi nedenlerden dolayı intiharı düşündüklerini belirtiyor.

ERKEKLER EKONOMİK KAYGIDAN İNTİHARA KALKIŞIYOR

Bingöl’de kadın nüfusun kendilerini gerçekleştirecek sosyal ve eğitici nitelikteki faaliyetlerin bulunmadığı değerlendirmesini yapan uzmanlar konu ile ilgili yapılan son çalışmada; aile yapısı, aile içi iletişim eksikliği, çatışmalı aile ortamı, bozuk aile içi ilişkiler, ilgi ve sevgi eksikliğinin olumsuz sonuçları gibi nedenlerden dolayı gençlerin intihara teşebbüs ettiğini belirtiyor. Konu ile ilgili yapılan son çalışma kadınların en çok aile içi şiddet olayları sonrası intihara teşebbüs ettiğini, erkeklerin ise en çok ekonomik kaygılardan dolayı intihara teşebbüs ettikleri gerçeğini ortaya koyuyor.

GELECEK KAYGISI SUÇA YÖNELTİYOR

Bingöl’de gençlerin intihara teşebbüsü ve çocuk suçlu oranındaki artışların arasında bir bağlantı olup olmadığını yorumlayan uzmanlar, iki durum arasında tam olmasa da bir bağlantı olduğunu umutsuzluk, yalnızlık ve geleceğinden kaygılı olan gençlerin suça yöneldiğini belirtirken, kendini daha çok çıkmazda hisseden gençlerin intiharı düşündüklerini söylüyor.